LEI koodi regulatiivne kontekst

LEI reguleeriv raamistik on põhjuseks, miks LEI kood on lihtsustanud juriidiliste isikute tuvastamise keerukust, vähendanud pettuste riski ja teinud tehingute töötlemise finantsvaldkonnas ka efektiivsemaks. See kõik aitab säilitada finantsstabiilsust, aidates järelvalvel süsteemseid riske paremini tuvastada.



Et LEI koodi eesmärk on parandada finantsturgude läbipaistvust ja tõhusust, võimaldades finantsasutustel ja regulaatoritel üheselt tuvastada finantstehingute osapooli, ümbritseb seda koodi täpne regulatiivne raamistik. Uurime lähemalt LEI koodi regulatiivsest keskkonda, LEI koodi reguleerivat raamistikku ja selle kõige mõju finantsturgudele.

LEI koodi regulatiivne sfäär

Kui Lehman Brothers 2008. aasta septembris pankrotti läks, ei suutnud finantsmaailma reguleerivad asutused ja eraettevõtted täielikult mõõta turuosaliste suhet Lehmaniga. Niisiis tõusis pärast 2008. aasta ülemaailmset finantskriisi esile vajadus tugevdada finantsturgude reguleerimist. 


Et vajadus oli märkimisväärne, tehti finantsstabiilsuse nõukogu (FSB) juhtimisel ettepanek luua ülemaailmne süsteem juriidiliste isikute tuvastamiseks, et finantstehinguid turvalisemaks muuta. Selle ettepaneku tulemusena sündis ka LEI kood.


Tänaseks on selge, et LEI reguleerivad raamid ning sellega kaasnevad kohustused on finantssektoris ülioluliseks komponendiks, sest tagavad juriidiliste isikute üheselt arusaadava tuvastamise ja finantstransaktsioonide läbipaistvuse suurendamise. Selle raamistiku kehtestas Ülemaailmne LEI Sihtasutus (GLEIF).


Tegemist on mittetulundusühinguga, mis vastutab LEI koodide väljastamise ja haldamise järelevalve eest. GLEIF teeb koostööd kõikide riiklike reguleerivate asutustega, et tagada LEI koodi täpne kasutuselevõtt ja järgimine terves maailmas.

LEI koodi raamistiku loovad:

LEI koodide väljaandmise põhimõtted ning standardid. 


GLEIF on välja töötanud täpsed standardid koodide väljaandmiseks, tagades järjepideva lähenemisviisi juriidiliste isikute tuvastamiseks erinevates finantstehingutes. Need kriteeriumid määravad kindlaks LEI koodi struktuuri ja sisu, tagades ühtsuse ja koostalitlusvõime erinevate jurisdiktsioonide vahel.


LEI koodides on ühtne struktuur ning see on kindlaks määratletud ühesuguse formaadiga. See võimaldab sujuva ja selge identifitseerimise. Ka see, kuidas juriidilisi isikuid tuvastatakse, omab isemoodi kriteeriume. Need on loodud selleks, et tagada igale isikule ainulaadne kood, mis hõlmab andmeid firma või üksuse õiguslikku struktuuri, asukohta ja teisi organisatsiooni puudutavaid andmeid nagu näiteks ärinimi ning tegevusvaldkond.


Et koodid oleksid võimelised koostalitlema erinevate süsteemidega, on LEI koodid kavandatud selliselt, et ühilduksid erinevate jurisdiktsioonidega, võimaldades siis nende koodide kasutamist kogu maailmas erinevate tehingute juures.


LEI andmete kvaliteedi tagamine. 


Selleks, et LEI andmete kvaliteeti tagada, rakendab GLEIF rangeid meetmeid. See tähendab, et andmed tuleb enne avaldamist valideerida ning regulaarselt kontrollida, et tagada selle informatsiooni täpsus ja ajakohasus. Kuna GLEIF teeb koostööd alluvate operatiivüksustega, vastutavad LEI koodide väljastamise ja LEI andmete hooldamise eest ka kohalikud LEI tegevusüksused (LOU ehk Local Operating Unit).


LEI andmete kättesaadavus.


LEI koodid on kättesaadavad vaid GLEIFi ülemaailmse LEI andmebaasi ehk LEI indeksi (The Global LEI Index) kaudu. Tegemist on andmevõrgustikuga, mis võimaldab erinevatel finantsasutustel, reguleerivatel üksustel ja teistel sidusrühmadel pääseda juriidiliste isikute teabe juurde.

LEI reguleeriva raamistiku mõju


LEI reguleeriva raamistiku rakendamine on toonud kaasa mitmesuguseid eeliseid finantssektoris toimetajatele. 


  • Läbipaistvus: LEI koodid võimaldavad finantsasutustel ja järelvalvel üheselt tuvastada finantstehingutes osalejaid, suurendades läbipaistvust ja vähendades pettuste riski.
  • Riskijuhtimise parandamine: LEI koodid on finantsasutustel abiks, et edukamalt hallata riske, võimaldades neil selgelt oma vastaspooli tuvastada ning jälgida erinevate juriidiliste isikutega kokkupuudet.
  • Tõhususe suurendamine: LEI numbrid lihtsustavad juriidiliste üksuste tuvastamisprotsessi, vähendades töötlemisaegu ning parandades tehingute tõhusust.
  • Andmete kvaliteedi hoidmine: LEI reguleeriv raamistik tagab ka andmete kvaliteedi ning asjakohasuse, parandades finantsturu usaldusväärsust.


Jätkuvalt saab tõdeda, et LEI reguleeriv raamistik on finantssektori jaoks hädavajalik komponent. Kood on parandanud juriidiliste isikute tuvastamise keerukust, vähendanud finantspettuste riski ja tõhustanud finantstehingute läbiviimist ning töötlemist. See kõik tagab ka finantsstabiilsuse, võimaldades reguleerivatel asutustel süsteemseid riske hõlpsamini tuvastada.


Share by: