Mis on LEI kood?

Juriidilise isiku identifikaator (inglise keeles Legal Entity Identifier ehk LEI) on 20-tähemärgiline kood, mis identifitseerib ainulaadselt juriidilisi isikuid, kes osalevad finantstehingutes. Sarnaselt vöötkoodile kaubanduses on LEI kood viitevahendiks, mida kasutatakse finantsturgudel läbipaistvuse suurendamiseks, riskide vähendamiseks ja finantsstabiilsuse parandamiseks. LEI eesmärgiks ongi tuvastada finantstehingus osalevad üksused.

LEI kood on unikaalne iga juriidilise isiku jaoks ja seda ei saa teisele juriidilisele isikule üle kanda. Esmatähtis on kood just seetõttu, et aitab vältida finantspettusi ja -kuritegevust. Loe näidetest SIIT.


Koodi kasutatakse ka finantsturgude riskide vähendamiseks. Näiteks aitab see tuvastada süsteemseid ohtusid, mis võivad tekkida, kui mitu finantsasutust on seotud sama juriidilise isikuga.

Lei koodist ning selle usaldusväärsusest

LEI-kood on 20-kohaline kood, mis sisaldab tähiseid ja numbreid ning vastab Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni (ISO) spetsifikatsioonidele. Tähtnumbrilise koodiga on seotud andmed, mis võimaldavad tuvastada finantsturgudel tegutsevat ettevõtet ning selle ettevõttega seosesolevat märgilist informatsiooni. 


Ülemaailmse LEI-süsteemi tõhusaks toimimiseks on vajalik finantsasutuste, erafirmade ja tööstusliitude vaheline koostöö. Ülemaailmset LEI-süsteemi haldab LEI Regulatory Oversight Committe (LEI ROC), mis koosneb avaliku -ja erasektori esindajatest. Siiski, LEI-koodi väljastab aga kohalik tegevusüksus, kes tunneb hästi kohalikku ärikeskkonda. LEI-koodi saamiseks maksab ettevõte esialgse registreerimistasu ja seejärel iga-aastast hooldustasu. 

Ülemaailmse LEI-süsteemi korraldus hõlmab mitmeid osapooli, sealhulgas:


  • LEI Regulatory Oversight Committe (LEI ROC) ehk regulatiivne järelevalvekomitee: komitee koosneb finantsreguleerijatest üle kogu maailma ja vastutab kogu LEI-süsteemi järelevalve eest;
  • Global LEI Foundation: mittetulundusühing, mis vastutab LEI-koodide väljastamise ja haldamise eest;
  • kohalikud tegevusüksused: vastutavad LEI-koodide väljastamise eest oma tegevuslokatsioonis.


LEI koodide väljastamise ja haldamise eest vastutavad kohalikud tegevusüksused (ehk LOU-d), mis on akrediteeritud Global LEI poolt. Ettevõtted, kes soovivad LEI koodi saada, peavad taotlema selle mõnelt kohalikult tegevusüksuselt. LOU kontrollib taotlust ja väljastab LEI koodi, kui taotleja vastab nõuetele.

Kuidas LEI kood alguse sai?

Kui Lehman Brothers 2008. aasta septembris pankrotti läks, ei suutnud reguleerivad asutused ja erasektori ettevõtted täielikult hinnata turuosaliste kokkupuudet Lehman’iga. Seega loodi LEI kood inspireerituna 2008. aasta finantskriisist, mille üheks põhjuseks oli finantsturgude läbipaistmatus.


Lehman Brothers oli üks maailma juhtivaid investeerimispanku ja finantsettevõtteid, mis asutati 1850. aastal. Ettevõtte peamised tegevusalad olid investeerimispangandus, kapitaliturud, aktsiamaaklerlus, varahaldus ja erakapitaliinvesteeringud.


2008. aasta finantskriisi ajal andis Lehman Brothers välja palju subprime-hüpoteeklaene. Need anti inimestele, kel oli kehv krediidireiting või kes tavapärastele hüpoteeklaenudele ei kvalifitseerunud. Kuna paljud subprime-hüpoteeklaenu võtjad ei suutnud oma laene tagasi maksta, kerkisid pinnale arvukad maksejõuetusjuhtumid, mis viisid kinnisvaraturu kokkuvarisemiseni ja finantskriisi süvenemiseni.


Lehman Brothers läks pankrotti 15. septembril 2008. aastal, olles üks mõjukamaid selletaolisi kokkuvarisemisi Ameerika Ühendriikide ajaloos. Pankroti järel levis finantsturul ebakindlus, laene anti aina vähem ning tõuke sai majanduslangus. Pankroti järel kaotasid tuhanded inimesed oma töökohad, kinnisvaraturud kukkusidki kokku ja aktsiaturud langesid. 


Finantskriis rõhutas vajadust ülemaailmse süsteemi järele, mis aitaks tuvastada finantssidemeid. Et reguleerivad järelvalveasutused ja erasektori ettevõtted saaksid paremini mõista kogu finantssüsteemi riskipositsioonide tegelikku olemust, tuli luua üheseltmõistetav korraldus.


Ülemaailmse LEI-süsteemi loomine on märkimisväärne saavutus. See pakub standardiseeritud viisi finantsturul osalevate ettevõtete tuvastamiseks ja ühendamiseks. LEI-koodid võimaldavad finantsreguleerijatel jälgida ettevõtete vahelisi tehinguid ja hinnata nende süsteemset riski.

Ülemaailmne LEI-süsteem pakub ettevõtetele pikaajalist kasu, identifitseerides selgelt nende vastaspooled -- ettevõtted, kellega nad tehinguid teevad ja kliendid, keda nad teenindavad --, muutes ettevõttesisese riskijuhtimise lihtsamaks.


LEI kood aitab kaasa finantsturu stabiilsusele ja usaldusväärsusele, tagades, et juriidiliste isikute tegevus on läbipaistev, jälgitav ja seaduslik. See on oluline samm finantssüsteemi tugevdamisel ning kuritegude ja pettuste ärahoidmisel.


Share by: